Co składa się na przypinkę?
Przypinki to gadżety, które na pierwszy rzut oka wydają się być niepozornym akcesorium, jednak te małe (i większe) piny kryją w sobie wiele możliwości ich wykorzystania. Buttony nie pojawiły się nagle, bo sama ich idea sięga już czasów starożytnych, kiedy noszone były w formie broszek i jeszcze nie przypominały całkiem swej obecnej znanej nam postaci. Przypinki ewoluowały mocno w XX i XXI wieku, kiedy to szturmem podbiły między innymi sektor muzyczny, reklamowy, a nawet polityczny. Sprecyzujmy więc co składa się na przypinkę, bo nie każdy to wie.
Z jakiego materiału mogą być wykonane?
Materiałem dominującym w produkcji przypinek jest aluminium, choć najlepszym materiałem, stosowanym zresztą w Buttonfly, jest metal – stal nierdzewna. Dzięki niej przypinki są znacznie mocniejsze. Jednak powstają i zyskują na popularności także buttony z drewnianej sklejki. Wycinane w dowolnym kształcie i z wypalonym grawerem przedstawiającym indywidualny wzór klienta.
Co składa się na przypinkę, czyli awers i rewers buttona
Pojedyncza przypinka w wersji metalowej składa się najczęściej z rewersu – jest to metalowa blaszka znajdująca się z tyłu pinsów, do której może być przymocowana agrafka lub innego rodzaju zapięcie, a także magnes czy lusterko. Awers to część przypinki stanowiący metalowy przód, który traktowany jest jako podkład do umieszczenia grafiki na buttonie. W procesie produkcji, dzięki specjalistycznym maszynom do wyrobu przypinek obie części są ze sobą mocno scalane na zasadzie docisku, dzięki czemu przypinki są niezwykle trwałe i odporne na zniszczenie.
Folia zabezpieczająca wydruk na buttonie
Dodatkowym elementem znajdującym się na buttonach (części przedniej, awersie) jest przezroczysta folia, która jednocześnie chroni grafikę i podbija jej wygląd. Folia stosowana w produkcji przypinek może być albo błyszcząca – pięknie podkreślająca kolorystykę grafiki, lub też matowa, dająca delikatniejszy efekt i nadająca lekko stonowany wygląd. Folie w przypinkach umieszczane są na grafice wydrukowanej na papierze dobrej jakości, a następnie trwale spięte przez maszynę. Folia pokrywa cały awers przypinki oraz jej boki, a pozostała część zgrabnie chowa się pomiędzy awersem a rewersem buttona.
Rodzaje mocowań stosowane w przypinkach
Niemal każda przypinka posiada także z tyłu mocowanie, które umożliwia przyczepienie jej do danej powierzchni. Najpopularniejszym zapięciem wykorzystywanym w produkcji przypinek jest agrafka wykonana z metalu. Najczęściej wybieranym modelem jest bezpieczna agrafka typu safety-pin – patrz: przypinki z agrafką. Ponadto, zapięcie przypinki może stanowić też agrafka typu „krokodylek” z dodatkowym mocowaniem dobrze sprawdzającym się, gdy chcemy przyczepić button do kieszeni koszuli czy marynarki, dobrze sprawdzi się także w przypinkach służących jako identyfikator – patrz: przypinka do identyfikatora. Kolejnym świetnym mocowaniem jest podwójny magnes, dzięki któremu przypinki utrzymują się rewelacyjnie w jednym miejscu, a dodatkowo nie istnieje ryzyko pozostawienia w odzieży nieestetycznych dziurek.
Teraz chyba już wiesz co składa się na przypinkę
Jak widać, mała przypinka składa się z wielu składowych, których jakość i odpowiedni dobór elementów zapewnią użytkownikom komfort ich noszenia. Wybierając świadomie poszczególne komponenty z których powstanie przypinka mamy realny wpływ na jej końcowy wygląd, trwałość i jakość użytkowania.