Szczegółowe informacje jak zrobić przypinkę:

 

Jak zamówić u nas przypinki?

 1. Wybierzcie interesujący Was rozmiar przypinek oraz ilość.
 2. Przygotujcie projekt graficzny wg wytycznych poniżej lub zlećcie prace graficzne nam.
 3. Prześlijcie nam zamówienie na maila.

 

Jak przygotować projekt graficzny?

Na przypince możemy umieścić dowolny, wydrukowany projekt. Musi on spełniać pewne kryteria:

 • Projekty powinny być w formacie:
  • PDF, EPS, AI – grafika wektorowa
  • JPG, TIFF, PNG o rozdzielczości minimum 200dpi – grafika rastrowa, zdjęcia.
 • Grafika musi być zapisana w przestrzeni kolorów CMYK.
 • Grafika powinna być dopasowana do kształtu buttona.
 • Wielkość/ średnica grafiki powinna być dopasowana do rozmiaru buttona i uwzględniać zapas tła na spady/ zawinięcie znaczka. Część wydruku ulegnie zawinięciu pod spód przypinki.
 • Tekst naokoło, jeśli występuje, powinien być oddalony od krawędzi buttona – rysunek poniżej.
 • Odradzamy umieszczanie napisów na krawędzi buttona, gdyż w produkcji nie da się wykluczyć niewielkich przesunięć 1-2mm względem środka.
 • To co istotne graficznie, czyli główny motyw, powinien być nieco oddalony od krawędzi o około 1-2mm, ponieważ może zostać zawinięty na krawędź buttona.

Poniżej zamieszczamy szablony w PDF do pobrania. Będą pomocne w przygotowaniu projektów.

Rozmiar buttona Tekst na krawędzi – średnica zewnętrzna Motyw główny – reszta może wejść na krawędź Tło Średnica wycięcia Szablon do pobrania
25 mm 23 mm Ø 24 mm Ø 30 mm Ø 32,6 mm Ø
38 mm 33 mm Ø 37 mm Ø 47 mm Ø 51 mm Ø
50 mm 44 mm Ø 49 mm Ø 57 mm Ø 61 mm Ø
59 mm 52 mm Ø 58 mm Ø 66 mm Ø 70 mm Ø
75 mm 67 mm Ø 73 mm Ø 82 mm Ø 87,5 mm Ø
68 mm x

44 mm

Minimalna odległość od krawędzi to 4 mm 68 mm x 44 mm 82 mm x 55 mm 82 mm x 55 mm
szablon jak zrobic przypinke

Jak zrobić przypinkę na własnej maszynce?

Przypinka/ button to nic innego, jak papierowy wydruk wycięty wkoło i umieszczony na metalowych komponentach oraz pokryty folią akrylową. Wszystkie komponenty wraz z folią są dostępne w naszej sprzedaży. Wszystkie elementy wraz z wyciętym wydrukiem wystarczy włożyć do maszyny i zacisnąć za pomocą dźwigni.

Zatem do własnej produkcji buttonów potrzebne są:

 • Maszyna
 • Komponenty (metalowy awers, rewers z agrafką lub innym wykończeniem i przezroczysta folia)
 • Papierowy wydruk
 • Wycinarka obrotowa do papieru

Komponenty kupujecie u nas, natomiast wzory graficzne i ich wydruk musicie przygotować sami. Jak? Czytajcie dalej! 🙂

 

Jak wydrukować projekt?

Przede wszystkim, aby wydrukowany projekt dało się wyciąć pod daną średnicę buttona, potrzebna jest czarna obwódka – patrz rysunek powyżej, zewnętrzny okrąg. Średnice wycięcia i zarazem średnice czarnej obwódki dla każdego rozmiaru buttona podane są w tabeli powyżej.

Jak chodzi o technologię wydruku, to może być dowolna, zarówno cyfrowa (atrament lub laser) bądź offset. Należy pamiętać, że w przypadku druku atramentowego, kolory na przypince mogą z czasem blaknąć.

Ważnym elementem jest papier na jakim drukujemy. Polecamy stosowanie papieru kredowego bądź satynowego o gramaturze 80-100 gramów. Grubszy papier może spowodować uszkodzenie buttona w produkcji.

Problem z odstającą folią na brzegach przypinki

Czasem zdarza się tak, że  po zrobieniu tysięcy idealnych przypinek, nagle folia akrylowa, zamiast przylegać do krawędzi buttona, tworzy przestrzeń pomiędzy folią, a papierem. W najgorszym przypadku to zjawisko występuje dookoła całej przypinki, a czasami tylko w niektórych miejscach. Tak czy inaczej – nie wygląda to dobrze i trzeba coś na to poradzić.

Istnieje na to sposób.

Dobra wiadomość jest taka, że możemy zminimalizować objawy tego problemu. Nieco gorsza, że nie jesteśmy w stanie rozwiązać całkowicie problemu u podstaw. Podłoże defektu z przestrzenią przy krawędziach przypinek jest złożone, a Ty nie jesteś pierwszą osobą tworzącą przypinki, która jest zaskoczona tym, że mogą one być tak skomplikowane lub powiedzmy, że tworzenie przypinek jest tak bardzo fizycznie uwarunkowane.

Musieliśmy poświęcić wiele czasu i nerwów by dowiedzieć się jakie czynniki odgrywają rolę w tym przypadku i jak można nimi najlepiej zarządzać. Jednak nie możemy obiecać, że nie ma kolejnych, których jeszcze nie zidentyfikowaliśmy.

Jesteśmy natomiast pewni, że następujące czynniki odgrywają ważną rolę: wilgotność powietrza, elektrostatyka, technologia druku przypinek.

Poniżej przedstawiamy przewodnik, jak radzić sobie z odstającą folią na brzegach przypinek.

Krok 1. Upewnij się, czy naprawdę masz ten problem.

To bardzo ważne zanim zrobisz cokolwiek innego. Dlaczego? Problem z odstającą folią przypinki często jest mylony z innymi sytuacjami. Blisko 80% wszystkich problemów jakie mogą występować podczas produkcji przypinek kończy się na tym, że folia nie jest poprawnie ułożona dookoła krawędzi przypinki, więc uszkodzona przypinka często wygląda bardzo podobnie, co prowadzi do założenia, że mamy do czynienia z tym samym defektem, co nie zawsze jest prawdą.

Uszkodzona przypinka wygląda niemal tak samo, ale powód uszkodzenia przypinki jest całkowicie inny, więc najpierw upewnij co do problemu.

W związku z tym postępuj, według następujących instrukcji:

Wytnij białą papierową wkładkę do przypinki, bez wzoru graficznego. Teraz zrób przypinkę, jak zwykle.

Folia dalej odstaje od krawędzi badzika?

Jeśli tak, prawdopodobnie masz inny problem. W tym przypadku skontaktuj się z nami mailowo bądź telefonicznie. Jeżeli kontaktujesz się mailowo, pomocne będzie załączenie zdjęć wadliwych buttonów i maszyny do przypinek. Wówczas łatwiej będzie nam zidentyfikować problem. Może okazać się, że trzeba będzie wysłać nam buttonierkę do serwisu. W takich przypadkach obowiązuje darmowa 10 letnia gwarancja na naprawę.

Problem zniknął?

Jeśli przypinka wygląda dobrze, możesz być niemal pewny, że masz do czynienia z tytułowym problemem.

Pomocnym (lub nie) może okazać się fakt, że problem występuje tylko w niektórych przypadkach, więc może się zdarzyć, że zniknie on w „magiczny” sposób, lecz nigdy nie wiesz, kiedy to nastąpi J

Poniższe zalecenia mają zastosowanie tak długo, jak problem występuje.

Krok 2. Podejmij stosowne działania.

Teraz masz kilka możliwości, by zminimalizować zjawisko przestrzeni na krawędziach przypinek.

 1. Użyj silikonu w sztyfcie.

Użycie silikonu to najwygodniejsze i najefektywniejsze rozwiązanie.  Za jego pomocą możesz w prosty sposób wysmarować odpowiednie miejsce w maszynce do przypinek. Sztyfty są do kupienia u nas.

Swoją drogą istnieją inne domowe środki, które dadzą podobny efekt na przypince. Nie będzie tak silny jak w przypadku silikonu, ale lepsze to niż nic. Możesz użyć na przykład: zmywacza do paznokci, płynu do czyszczenia hamulców, spray antystatyczny czy spray silikonowy. Podobno niektórzy klienci używali także zwykłego oleju i również byli zadowoleni z efektów. Zatem jeśli masz któreś z podanych artykułów, mogą Ci one pomóc na chwilę. Lecz na dłuższy okres czasu zalecamy silikon w sztyfcie, ponieważ jest najwygodniejszy, a jego efekt jest najlepszy dla wykonywanych przypinek.

 1. Zostaw kilka milimetrów białej przestrzeni na krawędzi wydruku wzoru na przypinkę.

Chodzi o to, aby zakolorowane tło przypinki było odrobinę mniejszej średnicy, niż średnica całego papierowego wkładu. Opisaliśmy to w tabeli „Jak przygotować projekt graficzny” – w kolumnie „Tło” podajemy najbardziej odpowiednią średnicę zakolorowania dla poszczególnych wielkości przypinek. I tak np. dla przypinki wielkości 59mm, średnica tła/ zakolorowania wynosi 66mm, a reszta białego pola chowa się wtedy za krawędzią buttona i nie jest widoczna.

 1. Zwilż lekko papierowe wydruki przypinek.

Również pomocne może się okazać delikatne spryskanie sprayem z wodą, na stole lub gdziekolwiek pracujesz, papierowych wydruków. Spryskiwanie najlepiej wykonać przy użyciu butelki ze sprayem (np. do kwiatów). Rób to jednak bardzo ostrożnie, ponieważ papier może się uszkodzić, jeżeli będzie zbyt mokry. Ta opcja może się okazać najszybsza, najtańsza i najłatwiejsza, jednak nie jest to długoterminowe rozwiązanie, ponieważ nie jest za bardzo wygodne. Fakt jednak jest taki, że przedstawione rozwiązanie dowodzi jednego z naszych założeń – że problem jest związany z wilgotnością powietrza.

Jak widać, jest więcej niż jedna możliwość rozwiązania problemu z odstającą folią przypinek. Naszym zdaniem silikon w sztyfcie jest na pewno najprostszą i najwygodniejszą metodą, ale jaka opcja na dłuższy okres czasu będzie dla Ciebie najlepsza w produkcji badzików, powinieneś już zdecydować samodzielnie.

Tak, problem jest irytujący i tak, wiemy bardzo dobrze, że może to być dla Ciebie niezrozumiałe, że nie ma lepszych rozwiązań tej sytuacji. Czasem klienci dzwonią do nas bardzo zdenerwowani z reklamacją swoich pras do przypinek, ponieważ myślą, że to z urządzeniem jest coś nie tak. Czasem klienci wysyłają do nas swoje maszyny do naprawy bez komentarza przed skontaktowaniem się z nami w sprawie tego problemu. Niestety, w takim przypadku nie możemy zrobić nic innego prócz powtórzenia tego co właśnie przeczytałeś i przestawieniu powyższych porad. Zapewniamy jednak, że problem z odstającą folią przy prokcji przypinek występuje we wszystkich rodzajach pras do buttonów. My jako producent Twojej maszyny do badzików, staramy się przedstawić najlepsze metody na wykonywanie idealnych przypinek i jeżeli tylko bylibyśmy w stanie znaleźć ostateczne, jedno rozwiązanie opisywanego problemu, zrobilibyśmy to. Możesz nam wierzyć.

Dla tych, którzy chcieliby wiedzieć więcej.

Problem z „powietrzem na krawędziach przypinek”  – to sytuacja, która występuje tylko tymczasowo. Spowodowane jest to przez wilgotność, również pogoda i pora roku odgrywają tu swoją rolę. Problem występuje jako zależność między wilgotnością a naładowaniem elektrostatycznym w kombinacji z technologią wydruku przypinek, a dokładnie jeśli drukujesz przypinki cyfrowo/ laserowo. Druku offsetowego ten problem nie dotyczy, ponieważ kolory nie są dostarczane poprzez używanie ciepła (jak w przypadku druku laserowego czy cyfrowego).

Szczególnie podatne są tła z silnymi kolorami jak czarne, fioletowe czy czerwone. Jeżeli drukujesz przypinki z całkowicie czerwonym tłem, dodatkowo występuje niska wilgotność i zły wpływ na naładowanie elektrostatyczne folii – wtedy powstają „zakłócenia” między folią i papierem. Wynikiem tego jest właśnie ta przestrzeń na krawędziach przypinki. Folia i papier jakimś sposobem nie chcą przylegać do metalu.

Jeśli potrzebujesz pomocy, wsparcia albo po prostu chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się z nami. Zrobimy co w naszej mocy by pomóc Ci poradzić sobie z problemem i wykonywać lepsze przypinki.