Szczegółowe informacje jak zrobić przypinkę:

 

Jak zamówić u nas przypinki?

 1. Wybierzcie interesujący Was rozmiar przypinek oraz ilość.
 2. Przygotujcie projekt graficzny wg wytycznych poniżej lub zlećcie prace graficzne nam.
 3. Prześlijcie nam zamówienie na maila.

 

Jak przygotować projekt graficzny?

Na przypince możemy umieścić dowolny, wydrukowany projekt. Musi on spełniać pewne kryteria:

 • Projekty powinny być w formacie:
  • PDF, EPS, AI – grafika wektorowa
  • JPG, TIFF, PNG o rozdzielczości minimum 200dpi – grafika rastrowa, zdjęcia.
 • Grafika musi być zapisana w przestrzeni kolorów CMYK.
 • Grafika powinna być dopasowana do kształtu buttona.
 • Wielkość/ średnica grafiki powinna być dopasowana do rozmiaru buttona i uwzględniać zapas tła na spady/ zawinięcie znaczka. Część wydruku ulegnie zawinięciu pod spód przypinki.
 • Tekst naokoło, jeśli występuje, powinien być oddalony od krawędzi buttona – rysunek poniżej.
 • Odradzamy umieszczanie napisów na krawędzi buttona, gdyż w produkcji nie da się wykluczyć niewielkich przesunięć 1-2mm względem środka.
 • To co istotne graficznie, czyli główny motyw, powinien być nieco oddalony od krawędzi o około 1-2mm, ponieważ może zostać zawinięty na krawędź buttona.

Poniżej zamieszczamy szablony w PDF do pobrania. Będą pomocne w przygotowaniu projektów.

Rozmiar buttona Tekst na krawędzi – średnica zewnętrzna Motyw główny – reszta może wejść na krawędź Tło Średnica wycięcia Szablon do pobrania
25 mm 23 mm Ø 24 mm Ø 30 mm Ø 32,6 mm Ø
38 mm 33 mm Ø 37 mm Ø 47 mm Ø 51 mm Ø
50 mm 44 mm Ø 49 mm Ø 57 mm Ø 61 mm Ø
59 mm 52 mm Ø 58 mm Ø 66 mm Ø 70 mm Ø
75 mm 67 mm Ø 73 mm Ø 82 mm Ø 87,5 mm Ø
68 mm x

44 mm

Minimalna odległość od krawędzi to 4 mm 68 mm x 44 mm 82 mm x 55 mm 82 mm x 55 mm
szablon jak zrobic przypinke

Jak zrobić przypinkę na własnej maszynce?

Przypinka/ button to nic innego, jak papierowy wydruk wycięty wkoło i umieszczony na metalowych komponentach oraz pokryty folią akrylową. Wszystkie komponenty wraz z folią są dostępne w naszej sprzedaży. Wszystkie elementy wraz z wyciętym wydrukiem wystarczy włożyć do maszyny i zacisnąć za pomocą dźwigni.

Zatem do własnej produkcji buttonów potrzebne są:

 • Maszyna
 • Komponenty (metalowy awers, rewers z agrafką lub innym wykończeniem i przezroczysta folia)
 • Papierowy wydruk
 • Wycinarka obrotowa do papieru

Komponenty kupujecie u nas, natomiast wzory graficzne i ich wydruk musicie przygotować sami. Jak? Czytajcie dalej! 🙂

 

Jak wydrukować projekt?

Przede wszystkim, aby wydrukowany projekt dało się wyciąć pod daną średnicę buttona, potrzebna jest czarna obwódka – patrz rysunek powyżej, zewnętrzny okrąg. Średnice wycięcia i zarazem średnice czarnej obwódki dla każdego rozmiaru buttona podane są w tabeli powyżej.

Jak chodzi o technologię wydruku, to może być dowolna, zarówno cyfrowa (atrament lub laser) bądź offset. Należy pamiętać, że w przypadku druku atramentowego, kolory na przypince mogą z czasem blaknąć.

Ważnym elementem jest papier na jakim drukujemy. Polecamy stosowanie papieru kredowego bądź satynowego o gramaturze 80-100 gramów. Grubszy papier może spowodować uszkodzenie buttona w produkcji.

Problem z odstającą folią na brzegach przypinki

Czasem zdarza się, że w trakcie produkcji folia zamiast przylegać do krawędzi buttona, odstaje od przypinki, tworząc przestrzeń między folią, a papierem. Czasem tylko w niektórych miejscach, a czasem dookoła całej przypinki. Tak czy inaczej – nie wygląda to dobrze i coś trzeba na to poradzić.

Dobra wiadomość jest taka, że efekt ten można zminimalizować, gorsza – nie da się go wyeliminować całkowicie. Podłoże problemu jest złożone i uzależnione od wielu czynników.

Nie możemy zagwarantować, że podane poniżej czynniki to już wszystkie, natomiast jesteśmy pewni, że odgrywają one główną rolę.

Są to:

 • Wilgotność powietrza,
 • Elektrostatyka,
 • Technologia druku przypinek

 

Przedstawiamy poradnik, jak można sobie poradzić z odstającą folią na brzegach przypinki.

 

Krok 1. Upewnij się, czy naprawdę dotyczy Cię ten problem.

To bardzo ważne, zanim zrobisz cokolwiek innego.

Dlaczego?

Problem z odstającą folią często mylony jest z innymi defektami. Blisko 80% wszystkich problemów

Jakie mogą występować podczas produkcji przypinek kończy się na tym, że folia nie jest poprawnie ułożona wokół krawędzi przypinki, przez co po złożeniu buttona dochodzi do uszkodzeń folii, które bardzo przypominają opisywany tutaj problem.

Aby sprawdzić czy problem z odstającą folią Cię dotyczy, postępuj według następujących instrukcji:

Wytnij białą papierową wkładkę do przypinki, bez wzoru graficznego. Teraz zrób przypinkę jak zwykle.

Folia dalej odstaje?

Jeśli tak, prawdopodobnie masz inny problem. W takim przypadku skontaktuj się z nami mailowo bądź telefonicznie. Jeżeli kontaktujesz się mailowo, pomocne będzie załączenie zdjęć wadliwych butonów i maszyny do przypinek. Wówczas łatwiej będzie nam zidentyfikować problem. Może okazać się, że trzeba będzie wysłać nam maszynę do serwisu. W takich przypadkach obowiązuje darmowa dożywotnia gwarancja na naprawę.

Problem zniknął?

Jeżeli przypinka wygląda dobrze, możesz być niemal pewny, że masz do czynienia z tytułowym problemem.

Pomocnym może okazać się fakt, że problem występuje tylko w niektórych przypadkach, może więc zdarzyć się, że problem po prostu sam zniknie.

 

Krok 2. Podejmij stosowne działania.

Istnieje kilka sposobów, by zminimalizować odstawanie folii.

 1. Użyj silikonu w sztyfcie.

Jest to najwygodniejsze i najefektywniejsze rozwiązanie – wystarczy tylko posmarować odpowiednie miejsce matrycy w maszynie do przypinek. Sztyfty można zakupić u nas.

Istnieją również domowe środki, które mogą dać podobny efekt, chociaż nie będzie on tak silny jak w przypadku użycia silikonu. Można użyć na przykład zmywacza do paznokci, płynu do czyszczenia hamulców, sprayu antystatycznego/silikonowego czy zwykłego oleju.

Podane środki zastępcze mogą pomóc na chwilę, jednak na dłuższy okres czasu zalecamy wspomniany silikon w sztyfcie, z uwagi na wygodę korzystania i najlepsze efekty.

 1. Zostaw kilka milimetrów białej przestrzeni na krawędzi wydruku wzoru na przypinkę.

Chodzi o to, aby zakolorowane tło przypinki było odrobinę mniejszej średnicy, niż średnica całego papierowego wkładu. Opisaliśmy to w tabeli „Jak przygotować projekt graficzny” – w kolumnie „Tło” podajemy najbardziej odpowiednią średnicę zakolorowania dla poszczególnych wielkości przypinek. I tak np. dla przypinki wielkości 59mm, średnica tła/ zakolorowania wynosi 66mm, a reszta białego pola chowa się wtedy za krawędzią buttona i nie jest widoczna.

 1. Zwilż lekko papierowe wydruki przypinek.

Pomocne może okazać się delikatne spryskanie sprayem z wodą papierowych wydruków.

Najlepiej wykonać je na płaskiej powierzchni przy użyciu butelki ze sprayem (np. do spryskiwania kwiatów). Rób to jednak ostrożnie i uważaj, aby papier nie przemókł i przez to się nie uszkodził.

Przedstawiona opcja jest najszybsza, najtańsza i najłatwiejsza, jednakże nie rozwiązuje problemu na długo, dlatego rekomendujemy ją wyłącznie jako doraźne rozwiązanie problemu.

 

Jak widać powyżej, jest kilka możliwości radzenia sobie z odstającą folią na przypinkach.

Z naszej strony z uwagi na efekty i wygodę najbardziej polecamy silikon w sztyfcie, ale jaka opcja będzie najlepsza dla Ciebie, powinieneś zdecydować samodzielnie.

 

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że jest to irytujący problem. Zdarza się, że klienci przez to dzwonią do nas z reklamacją pras do przypinek lub nawet od razu odsyłają je do naszego serwisu bez wcześniejszej konsultacji.

Niestety w takim przypadku nie możemy zrobić nic innego prócz powtórzenia tego, co właśnie przeczytałeś i przedstawieniu powyższych porad. Zapewniamy jednak, że problem z odstającą folią przy produkcji przypinek występuje we wszystkich rodzajach pras do butonów. My jako producent Twojej maszyny do przypinek staramy się przedstawić najlepsze metody na wykonywanie butonów i jeżeli tylko bylibyśmy w stanie znaleźć ostateczne rozwiązanie opisywanego problemu, zrobilibyśmy to.

 

Problem z odstającą folią to sytuacja, która występuje tylko tymczasowo. Spowodowana jest przez wilgotność, pogodę czy nawet porę roku, a sam problem dotyczy wzorów drukowanych cyfrowo/laserowo. W przypadku druku offsetowego problem nie występuje, z uwagi na to, że kolory nie są dostarczane przy pomocy ciepła.

Szczególnie podatne są tła z silnymi kolorami – czarne, fioletowe, czerwone.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia lub po prostu chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się z nami.

Zrobimy co w naszej mocy by pomóc Ci wykonywać lepsze przypinki.